GPS Week Number Rollover
GPS Week Number Rollover
מערכת ה GPS (Global Positioning System) משמשת גופים רבים כמקור זמן מדויק ברשת הארגונית. אחת לכ- 20 שנה, מונה השבועות במערכות ה- GPS מתאפס ועלול לגרום לקריאת זמן שגויה. האיפוס הבא צפוי בחודש אפריל 2019.
פרטים
אחד מהפרמטרים שמקבל מקלט ה- GPS הוא פרמטר הנקרא Week Number(WN), המונה את מספר השבועות שחלפו מתאריך מוצא מסוים, שנקבע ל- 6/1/1980. אורך השדה הוא 10
ביטים, כלומר יכול להכיל את הערכים 0-1023. בשבוע ה- 1024, המונה מתאפס ומתחיל את הספירה מחדש. ציוד GPS שאינו ערוך להתאפסות מונה זה עלול לקבוע קריאת זמן שגויה לאחר האיפוס.
האיפוס הראשון אירע בתאריך 21/8/1999. האיפוס הבא צפוי בתאריך 6/4/2019.
מכשירים ישנים, שה- Firmware  שלהם לא עודכן, עלולים לקבוע קריאת זמן שגויה לאחר האיפוס הקרוב. בנוסף, קיימים מכשירים בהם נקבע תאריך שרירותי (לדוגמה, מועד הייצור של ה- FW) לצורך החישוב, עובדה שעלולה לגרום להם לכשל בתאריך עתידי לא ידוע.

דרכי התמודדות
מומלץ לפנות ליצרנית ו/או ספקית ציוד ה- GPS בארגונכם, ולבקש אישורם כי הציוד ערוך לאיפוס מונה השבועות (WN) הצפוי בחודש אפריל הקרוב, ולוודא האם נדרשת פעולה כלשהי (כגון עדכון FW, קביעת תאריך ייחוס חדש וכד') לקראת תאריך זה או תאריך אחר בעתיד, על מנת לשמור על אמינות מקור הזמן.
קרא עוד